Każdy ogród można przekształcić w prawdziwy klejnot dzięki kreatywnym pomysłom projektowym. Nowoczesny ogród to miejsce relaksu i wyciszenia, ucieczka od codzienności, refleksja nad tym, co najważniejsze. To styl w projektowaniu wykorzystujący najnowsze i niejednokrotnie nietypowe trendy, estetykę oraz rozwiązania. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że nowoczesne ogrody posiadają minimalistyczne, proste linie, które przenikają się i mają początek w nowoczesnej architekturze budynku.
Jeśli zamawiasz projektowanie ogrodów Cordata, znajdzie to odzwierciedlenie w minimalistycznych elementach wystroju nowoczesnego ogrodu. Stosujemy rośliny akcentujące, zamiast kwiatowego bogactwa a przede wszystkim analizujemy i omawiamy najważniejsze aspekty projektanta architektury. Długoletnia współpraca z Poznańską pracownią 1977 oraz wieloma znanymi architektami dała nam doświadczenie i wyczucie, na jakie elementy projektu należy zwrócić szczególną uwagę, aby ogród i budynek tworzyły harmonijną całość.
Mniej znaczy więcej.
Celowo nie ma tu żadnego przepychu ani wybujałej ferii barw. Zamiast tego dominują wyraźne linie, geometryczne kształty i wyraźnie zarysowane wnętrza ogrodowe. Jasno wytyczone ścieżki, podkreślają przegubowe struktury nowoczesnej przestrzeni. Na próżno tu szukać zabawnych elementów dekoracyjnych i klombów z dzikimi kwiatami. Ta harmonijna, a zarazem uporządkowana estetyka zapewnia optyczną lekkość.
Nowoczesny i minimalistyczny projekt ogrodu nie jest prosty. Wyselekcjonowane rośliny podkreślają piękno kompozycji, zamiast ją zdominować. Koncepcja wydaje się być jednolita kolory, kształty i elementy stylistyczne mówią jasnym językiem. Materiały uzupełniające projekt jak żwir, drewno, beton, kamień naturalny, wpisują się w stonowaną kolorystykę liści i prostą formę wykorzystanych roślin. Warto mieć na uwadze krzewy zimozielone, które o każdej porze roku pełnią funkcję ozdobną. W nowoczesny projekt ogrodu Katowice, jedną ze szkieletowych roślin jest Laurowiśnia, która idealnie wpisuje się w nowatorski styl projektu.
Laurowiśnia wschodnia Etna PBR Prunus laurocerasus
To zimozielony krzew osiągający około 2m wysokości. Liście tej odmiany są okrągławe, duże, błyszczące. Gleba przepuszczalna o odczynie lekko zasadowym, stanowisko słoneczne i półcieniste. Krzewy można przycinać a zabieg ten najlepiej wykonać w kwietniu lub maju, ale nie później niż w lipcu tak, aby młode pędy zdążyły zdrewnieć przed okresem zimowym. Dziurki na liściach laurowiśni to najczęściej objawy żerowania chrząszczy opuchlaka. Do oprysków najczęściej zalecany jest preparat o działaniu kontaktowym Fastac 100 EC lub Mospilan 20 SP. Oprysk roślin wykonuje się wieczorem, gdy chrząszcze wyruszają na żer.
Architektura w minimalistycznym klimacie
Duże trawniki nie są koniecznością w nowoczesnych przestrzeniach ogrodowych. Zamiast tego do budowy ogrodu często używa się różnych materiałów. Modne kule stworzą oprawę do falujących traw lub będą stanowić uzupełnienie dla kul bukszpanowych.
Lustro wody może z kolei stworzyć wspaniałe tło dla nowoczesnej rzeźby, jak w warszawskim projekcie. Mniejsze powierzchnie, takie jak miejsca do siedzenia, kamienne grządki i wąskie ścieżki ogrodowe, można zaprojektować w uniwersalny i nowoczesny sposób przy użyciu żwiru lub betonu a lekkości będą dodawać ozdobne trawy. Szczególnie lubianą przez architektów krajobrazu jest trawa stipa.
Ostnica mocna 'Pony Tails’ Stipa tennuissima
Jest jedną z bardziej malowniczych traw o zwiewnym pokroju. Najefektowniej prezentuje się podczas wiatru, gdy jej cienkie źdźbła falują i wprowadzają ruch w ogrodzie. Ostnica jest trawą o niewielkich wymaganiach, chociaż preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe a glebę przepuszczalną. Czy ostnicę się przycina? Tak, jeżeli w okresie zimowy zamarła cała część nadziemna a cała trawa zmieniła barwę z częściowo zielonej na kolor siana. Ominięcie przycięcia tejże trawy nie wpływa na jej wygląd w okresie letnim.
Jeśli chcesz nadać tarasom, chodnikom lub częściom wypoczynkowym cieplejszy klimat, użyj drewna, jeśli jednak wykorzystasz żwir, idealnie złagodzi go bukszpan przycięty w kule. Obecnie pomimo problemów z inwazją ćmy bukszpanowej roślina ta nadal znajduje się w czołówce roślin w nowoczesnych przestrzeniach.
Bukszpan wieczniezielony Buxus sempervirens
Bukszpan wieczniezielony jak wskazuje sama nazwa, jest rośliną zimozieloną. Najlepiej czuje się na stanowiskach cienistych oraz w półcieniu. W pełnym słońcu wymaga systemu nawadniającego. Co do podłoża ma on niewielkie wymagania, ponieważ w stanowisku naturalnym rośnie na ziemiach kamienistych, gliniastych. W ogrodach lepiej rośnie na glebach żyznych, zasobnych, bogatych w wapń i przepuszczalnych. Rośliny te są dedykowane do formowania, dlatego najczęściej spotykamy je ukształtowane w formie kuli. Cięcie bukszpanów przeprowadzamy dwukrotnie podczas sezonu na początku wiosny i w drugiej połowie lata. Ze względu na inwazje ćmy bukszpanowej krzewy opryskujemy nawet co tydzień/ dwa tygodnie.
W strefie ogniska czy paleniska można z powodzeniem zastosować ekrany z drzew, gdzie korona rozpięta jest na bambusowych stelażach. Ekrany mają szerokie zastosowanie w nowoczesnych ogrodach ze względu na regularny pokrój. Roślinne bryły idealnie dzielą przestrzenie ogrodu na wnętrza.
Z kolei kamień naturalny taki jak granit, łupek czy marmur, można stonować, sadząc bardzo popularne i lubiane hortensje, zyskujemy tym sposobem ponadczasowy i klasyczny wygląd.
Hortensja drzewiasta ‘Anabelle’ Hydrangea arborescens 'Annabelle’
Ten gatunek hortensji zakwita na pędach jednorocznych w związku z tym podstawowe cięcie tej rośliny, odbywa się wiosną. Najlepiej, gdy pąki są jeszcze w stanie uśpienia. Pędy skracamy nad 2-3 oczkiem. Anabell wymaga stanowiska półcienistego. W pełnym słońcu należy jej dostarczyć odpowiednią ilość wody. Nawet w idealnych warunkach glebowych, podczas upalnych i słonecznych dni, potrafi zwiędnąć, ale gdy tylko słońce osłabnie, powraca do normalnego stanu. Posiadając ten gatunek w swoim ogrodzie, należy zadbać o właściwe nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. Zaniedbując dokarmianie kwiaty hortensji staja się coraz drobniejsze.
Poszczególne głazy o pięknie uformowanych kształtach pasują również do nowoczesnego projektu ogrodu, jeśli zostaną starannie dobrane i zatroszczymy się o sąsiedztwo właściwych roślin, jak chociażby bonsai i paprocie. Starannie uformowane drzewka zajmują zwykle najbardziej reprezentacyjne miejsca w ogrodzie. Projektanci bardzo często umieszczają je w specjalnie zaprojektowanych donicach lub dedykowanych przestrzeniach w przedogródkach frontowych oraz w pobliżu tarasu.