Strona główna » Aktualności » Porady ogrodnicze » Projekt ogrodu w najmodniejszym kolorze roku 2023 – Viva Magenta

Projekt ogrodu w najmodniejszym kolorze roku 2023 – Viva Magenta

Pantone Color Institut od wielu lat zrzesza grono ekspertów z różnych branż, prowadząc szczegółowe badania dotyczące kolorystycznych trendów. Z badań instytutu czerpie głównie świat mody oraz design. Projektanci mody, wnętrz a od niedawna również projektanci ogrodów wykorzystują w swych projektach najmodniejsze kolory, ogłaszane z wyprzedzeniem przez instytut Pantone.

We wspólnej kolekcji marki Gucci i Harry’ego Stylesa „Gucci HA HA HA” największą uwagę przykuwał garnitur w kolorze indyjskiego różu, chociaż możemy znaleźć sporo różnych dodatków,  począwszy od torebek po apaszki w tym energetyzującym kolorze. Podobne odcienie pojawiły się także w kolekcjach na wiosnę-lato 2023 takich marek jak Givenchy, Giambattista Valli czy Loewe.

Jeśli lubisz podążać za modą i najciekawszymi trendami warto już teraz zastanowić się, w jaki sposób wykorzystać ten najmodniejszy kolor 2023 w swoim ogrodzie czy tarasie i z jakimi barwami go zestawić. Na pewno nie raz ta paleta barw pojawi się w naszych projektach ogrodów, dlatego zachęcam do obserwowania naszego instagrama.

Natomiast już teraz przedstawiamy kolor roku 2023- Viva Magenta i poniżej kilka wskazówek jak wprowadzić tą najmodniejszą kolorystykę projektując i tworząc swój ogród.

Projekt-ogrodu-w-najmodniejszym-kolorze-Viva-Magenta-Pantone-3

Viva Magenta – to paleta kolorów z rodziny energetycznych czerwieni. To właśnie dynamika, żywotność, siła i wigor najlepiej określają ten odcień. Viva Magenta to mocna, głęboka czerwień, która równocześnie delikatnie wpada w róż i przechodzi w kierunku zdecydowanego bordo, łączy zarówno zimne, jak i ciepłe tony. Ten pozytywny i jakże ciepły odcień inspirowany jest światem przyrody, bowiem składnikiem tego odcienia był naturalny barwnik – koszenila.  Kolor Magenty może być pomostem łączącym surowe nowoczesne projekty ogrodów z dzikim pełnym energii, barw naturalnym krajobrazem.

‘Laurie Pressman, wiceprezeska Pantone, powiedziała, że Viva Magenta reprezentuje dominujące pragnienie optymizmu, odporności, nieszablonowego myślenia i innowacji technologicznych, które mogą stworzyć lepszy świat. – Żyjemy w czasach, w których tak wielu ludzi zachowuje się asertywnie; to jest to, czego potrzeba, aby iść naprzód” – mówi. – Potrzebujemy odwagi, brawury, ale szukamy czegoś, co promuje radość i jest zabawne. Obecne życie jest niekonwencjonalne i stanowi wyzwanie pod wieloma względami – myślę, że szukamy rzeczy, które pomogą nam uciec.’

Projekt ogrodu w kolorze roku 2023

Jeżeli jesteś na etapie budowy domu i dopiero zamierzasz zaprojektować swój wymarzony ogród, już teraz zastanów się, jaki wpływ na jego wygląd, będą miały modne kolory. Czy ogród będzie kontynuacją palety barw zaproponowanej przez architekta wnętrz, czy w ogrodzie zostawisz sobie furtkę na te barwy, które w danym roku proponują styliści kolorów?  Moim zdaniem, czyli zdaniem architekta krajobrazu warto zaprojektować ogród w taki sposób, aby dać sobie możliwość zmian w czasie, kiedy będziemy tego potrzebowali. Raz wyznaczone kolory przewodnie w ogrodzie po pewnym czasie mogą się o patrzeć i znudzić. Dlatego nasze biuro projektowe już na etapie koncepcji przewiduje w ogrodzie miejsca, które co roku mogą podążać za modnymi trendami, poprzez wprowadzenie roślin kwitnących kolorami wyznaczonymi przez instytut Pantone. W tym sezonie warto dodać do koncepcji rabat, przynajmniej kilka gatunków kwitnących w tej odważnej pełnej energii barwie. Pantone zestawia go z łagodnymi, barwami neutralnymi, m.in. beżem, zielenią khaki, bardzo jasnym fioletem, czy przytłumionym błękitem.

Rośliny ogrodowe w kolorze roku 2023 – Viva Magenta

Viva Magenta to kolor roku 2023 również w branży architektury krajobrazu, jest to barwa,  która nada Twojemu ogrodowi niepowtarzalnego charakteru i przyciągnie uwagę. Ten intensywny odcień czerwieni to doskonały sposób na wprowadzenie życia, energii oraz chęci do działania w obrębie Twojego najbliższego otoczenia. Magenta to kolor, który kojarzy się z radością, pozytywnymi myślami, dlatego rośliny ogrodowe w tym odcieniu, takie jak hortensje, rozchodniki, ber genie czy monardy doskonale sprawdzą się, jako akcent kolorystyczny w ogrodzie. Wymienione byliny to rośliny, które są  dostępne w szerokiej gamie koloru i wielkości, dlatego z łatwością można je dopasować do swoich rabat. Te rośliny to tylko przykłady, jakie rośliny ogrodowe w odcieniu magenty mogą przyciągnąć Twoje oko i wzbogacić Twój ogród. Warto też pamiętać, że magenta to kolor, który świetnie komponuje się z innymi odcieniami różu, fioletu czy błękitu, dlatego warto pomyśleć o zestawieniu kilku roślin w różnych odcieniach tych kolorów, aby uzyskać efektowny i dynamiczny efekt.

Hortensje w kolorze roku 2023

Mimo zmieniających się trendów od kilku lat w szkółkach ogrodniczych królują Hortensje bukietowe w bardzo licznych odmianach, dlatego wśród nich można odnaleźć interesujący nas kolor Viva Magenta. Hortensja bukietowa ‘Wim’s Red’ przedstawiona na zdjęciu poniżej, idealnie wpisuje się w te modne tony. Jednak należy pamiętać, że kolor kwiatów w ciągu rozwoju ulega zmianie i na kolor Magenty musimy poczekać do schyłku kwitnienia, który przypada na wrzesień.

Kwiat Magnolii w kolorze Viva Magenta

Na drugim zdjęciu obok wspomnianej Hortensji znajduje się kwiat Magnolii. Zapewne wiele osób nawet nie podejrzewa, że to niewielkie drzewo posiada odmianę w tym właśnie kolorze, bowiem kwiaty magnolii kojarzą nam się zwykle z delikatnymi kolorami bieli i różu. Magnolia 'Emperor’ to gatunek o bardzo dużych kwiatach do 30 cm. Jej piękne duże kielichy pojawiają się w kwietniu i maju, a następnie latem.

Róże w odsłonie Viva Magenta

Zdecydowanie łatwiej będzie można odszukać kolor Viva Magenta w szkółkach specjalizujących się w produkcji róż. Najprościej jest się udać do takiej szkółki w miesiącu czerwcu, aby tam odnaleźć swoją ulubioną odmianę. Mimo że róże straciły na popularności i bardzo rzadko można je odnaleźć w zestawieniach roślin proponowanych do nowoczesnych projektów ogrodów, to ja jestem zdania, że w odpowiednio zaaranżowanym modernistycznym ogrodzie, można znaleźć miejsce dla tych pięknie kwitnących roślin o niebanalnym zapachu.

Kolor roku 2023 w Skimii o odmianie Rubella

Zaraz obok róży znajduje się zdjęcie Skimii japońskiej w odmianie ‘Rubella’.  Skimia to niewysoki krzew o zimozielonych liściach. Cechą charakterystyczną tego krzewu jest to, że pąki kwiatowe zawiązuje jesienią i to one głównie przyciągają naszą uwagę. Niestety po rozwinięciu pąków kolor Magenty znika, a oko cieszą kwiaty w kolorze biało-różowym o przyjemnym lekkim zapachu. Decydując się na ten krzew w ogrodzie, należy pamiętać o kwaśnym podłożu oraz okryciu na okres zimowy.

Kolor roku 2023 w roślinach ogrodowych

Kolejnymi przedstawicielkami koloru roku 2023 są: Hortensja tym razem ogrodowa ‘Royal Red’ kwitnąca od czerwca do października. Im gleba będzie bardziej kwaśna, tym kolor będzie bardziej intensywny. Ze względu na duże kwiatostany wymaga wilgotnego podłoża a w czasie suszy okresowego podlewania.

Fuksja ogrodowa jest to roślina balkonowa z głównym przeznaczeniem do donic tarasowo-balkonowych, chociaż niektóre odmiany można prowadzić w formie piennej, jako miniaturowe drzewka. Jeżeli fuksje sprawdzą się w naszych donicach wówczas, możemy je przezimować w chłodnym pomieszczeniu o temperaturze około 3 stopni, oczywiście pamiętając o podlewaniu.

Byliny w kolorze roku 2023

Ostatnie dwie propozycje to bardzo lubiana Żurawka 'Berry Smoothe’. Żurawka zdaje się być idealnym wyborem, ponieważ swoją żywą barwę oferuje niemalże przez cały sezon. Jednak, aby zachowała swój energetyzujący kolor, musi być posadzona na słonecznym stanowisku. W upalne lata bez podlewania często gubi część swoich liści, dlatego warto ją podlewać podczas suchego i ciepłego sezonu.

Rośliny cebulowe w kolorze Viva Magenta

Przepiękny tulipan ‘Nachtwacht’ to propozycja dla osób, które zakochały się w kolorze Viva Magenta i planują zachować go w swoim ogrodzie nie co dłużej niż jeden sezon. Tulipany są idealnym rozwiązaniem dla ogrodów z trawami ozdobnymi, ponieważ mogą ubarwić wczesno wiosenny okres, w którym trawy dopiero zaczynają swój wzrost. Pamiętajmy, że aby uzyskać ciekawy efekt cebule sadzimy w dużych ilościach.

Akcesoria ogrodowe w kolorze Viva Magenta

Jednak najprostszym sposobem na wykorzystanie koloru roku w ogrodach, jak i wnętrzach jest zainwestowanie w dodatki takie jak np. tekstylia, poduszki, koce, donice, wazony tak, aby zwykła przestrzeń zmieniła się w modną aranżację. W przypadku tarasu lub balkonu, gdzie praktycznie, co roku obsadzamy donice, pojemniki możemy wykorzystać kolor Magenta, stosując akcenty roślinne o kwiatach w tym kolorze. Poniżej kilka przykładów modnych ogrodowych dodatków.