Strona główna » Aktualności » Porady ogrodnicze » 6 patentów na ogród nowoczesny

6 patentów na ogród nowoczesny

Nowoczesne ogrody to coraz bardziej popularny trend wśród projektantów, jak i inwestorów z bardzo wielu powodów. Przede wszystkim z powodu mody na minimalistyczną i nowoczesną architekturę budynków, którą charakteryzuje:

  • Ograniczone do minimum podejście przy doborze zdobień, dodatków.
  • Funkcjonalność konstrukcji oraz położenia poszczególnych elementów.
  • Dostępność i wygoda -każda część domu ma być łatwo dostępna i wykorzystywana.

Te same cechy powinny charakteryzować również ogrody, które otaczają tego typu architekturę, będąc jej częścią składową. Musimy pamiętać, aby nie oddzielać i nie tworzyć ogrodu w oderwaniu od jego otoczenia. Wprowadzanie elementów nie wpisujących się w styl naszego domu i całego obszaru, może przynieść nie do końca zadowalający efekt. Celem projektanta jest analiza wszystkich detali, począwszy od architektury, poprzez projekty wnętrz, ogrodzenia, najbliższego krajobrazu, aby płynnie połączyć wszystkie te elementy w jedną całość i uzyskać harmonię całego założenia.
Błędem jest skupianie się tylko na jednym aspekcie np. zamawiając tylko projekt podjazdu. Taki projekt sam w sobie może być bardzo udany, jednak w połączeniu z wszystkimi innymi elementami na naszej działce już może nie tworzyć wspólnego stylu. Dlatego dość istotna jest szeroka perspektywa i umiejętność łączenia wszystkich elementów układanki tak, aby efekt końcowy był dla wszystkich zadowalający. Projektowanie nowoczesnego ogrodu na własną rękę może być trudną czynnością, dlatego ważne jest zatrudnienie architekta krajobrazu. Jeżeli nie chcemy zamawiać kompleksowego projektu ogrodu, możemy skonsultować swoje pomysły i upewnić się, czy nie popełniamy błędów, które okażą się w przyszłości bardzo kosztowne.
Ogrody w stylu nowoczesnym są idealnym sposobem na stworzenie przestrzeni, która jest estetyczna, funkcjonalna i łatwa do utrzymania. Istnieje wiele cech charakterystycznych dla tego typu ogrodów między innymi to:

1. Proste linie

 Ogrody te są zwykle uporządkowane według prostych linii geometrycznych oraz regularności kształtu i rozmiaru wszystkich elementów. Ciekawy koncept daje powtarzanie elementów charakterystycznych pojawiających się w bryle budynku. Daje to efekt spójności koncepcji. Podczas tworzenia projektu ogrodu nasza pracownia chętnie przegląda projekty wnętrz, aby właściwie połączyć je z widokami na zewnątrz. Architekci wnętrz często tworzą paletę kolorów, którą można przekazać do dalszego wykorzystania w projekcie ogrodu.

2. Wzniesione rabaty, duże donice

Nowoczesne duże donice są idealnym sposobem na dodanie stylu i charakteru każdej zielonej przestrzeni. Dzięki szerokiemu wyborowi materiałów, rozmiarów i kształtów można z łatwością dopasować je do swoich potrzeb. Donice Nowoczesne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą osiągnąć nowatorski efekt bez rezygnowania ze stylu czy funkcjonalności. Pojedyncze duże pojemniki możemy wkomponować w przestrzeń balkonu lub tarasu i stworzyć w nich mini ogrody. Zaprojektowanie kilku donic tworzy dynamiczną scenerię- Można na wiele sposobów rozwinąć swoją inwencję i pomysłowość.
Donice oraz wzniesione rabaty wykonuje się z bardzo wielu komponentów. Na rynku mamy firmy zajmujące się produkcją donic z nowoczesnych materiałów, które nie stwarzają problemów podczas transportu i montażu. Takie donice można zamówić pod wymiar z projektu lub wymurować z bloczków i nadać im odpowiednią strukturę. Można również wybudować je z gotowych elementów, które oferują firmy produkujące nawierzchnie betonowe. Nasza firma wybiera odpowiedni materiał donic, podwyższonych rabat, tak aby dopasować formę budowy do otoczenia i możliwości finansowych inwestora, bowiem występują duże różnice w cenie pomiędzy poszczególnymi metodami wykonania, co warto przeanalizować już na etapie projektu.

3. Minimalistyczna paleta barwna

Staramy skupiać się na kolorach i materiałach, które już występują na elewacji lub wnętrzach budynku. Dobrą metodą jest zbieranie podczas budowy małych próbek materiałów, aby później przekazać je podczas projektowania ogrodu. Próbki te bardzo ułatwiają pracę podczas dobierania materiałów i kolorów. Bardzo często inwestorzy przydzielają projekty oddzielnie, zapominając przy tym, że wszystkie projektowane elementy będą się nawzajem przenikać i powinny zachować ten sam styl i charakter. Rozsuwając duże okna panoramiczne znika bariera, salon i taras staja się jedną przestrzenią. Nie analizując projektu budynku, wnętrza zaczynają mnożyć się błędy; powielanie mebli, zasłanianie widoku z okien na ogród, podłoga wnętrza, która nijak ma się do nawierzchni tarasowej, rodzaje opraw oświetleniowych, bardzo często bez żadnego nawiązania do tego, co już mamy zaprojektowane we wnętrzach. Prawidłowa procedura polega na przekazywaniu modelu budynku od pracowni projektowej do architekta wnętrz, a następnie do architekta krajobrazu. Każdy fachowiec wprowadza na projekt swoje koncepcje i przedstawia klientowi jako całość założenia.

4. Trawy ozdobne

Trawy ozdobne to idealny sposób na wprowadzenie do ogrodu nutki nowoczesności. Wśród wielu dostępnych gatunków i odmian na pewno uda nam się wybrać swojego faworyta. Rodzaj ten idealnie dopasowuje się do indywidualnych potrzeb i gustu a dodatkowo bardzo dobrze prezentuje się przy surowych elementach nowoczesnej architektury. Trawy ozdobne są w większości mało wymagające, co zapewnia łatwą uprawę i pielęgnację oraz minimalizuje ilość pracy wymaganej do jej utrzymania. Współpracując z naszym biurem, dopasujemy gatunki traw do Twojego otoczenia, biorąc pod uwagę możliwości, jakimi dysponujesz do ich prawidłowej pielęgnacji. Niestety wiele popularnych gatunków traw wymaga wiosną usunięcia martwych kęp. W przypadku kilku sztuk ten coroczny rytuał nie zajmie nam dużo czasu, natomiast problem pojawia się, gdy w ogrodzie zaprojektowano i posadzono ponad 100 sztuk i więcej, co dla ogrodów nowoczesnych nie jest rzadkością. Jeżeli mamy zaprzyjaźnionego ogrodnika, który co roku o tej samej porze wykona ten zabieg to nadal kochamy trawy. Zdecydowanie gorzej, gdy po założeniu ogrodu z dużą ilością traw pozostajemy sami z ich pielęgnacją, która co roku jest trudniejsza ze względu na powiększającą się średnice rosnących traw. Te wszystkie aspekty należy dokładnie przeanalizować i przedyskutować na etapie projektu tak, aby ogród nie stał się dla nas ciężarem nie do udźwignięcia. Jeżeli interesują Cię inne gatunki roślin, poza trawami to zapraszamy do lektury Rośliny do nowoczesnego ogrodu’.

5. Wgłębniki i pawilony

Nowoczesny styl ogrodów to nie tylko proste linie, monochromatyczne barwy i nowe gatunki roślin. W pisując ogrody nowoczesne w wyszukiwarkę, pojawiają się setki zdjęć pokazujące ten styl ogrodów z różnymi elementami wyposażenia. W projektach pojawiają się miejsca do wypoczynku i miłego biesiadowania. Na Instagramie w grupie faworytów znajdują się wizualizacje i zdjęcia wgłębników z paleniskiem ogrodowym oraz różnego rodzaju pawilony. Decydując się na wgłębnik w swoim ogrodzie, należy pamiętać o systemie odwadniającym, w szczególności na gruncie o wysokim poziomie wody. W niektórych rejonach kraju woda gruntowa znajduje się bardzo płytko w szczególności w okresie wiosennym. Przed decyzją o wgłębniku należy zrobić rozeznanie, wykopując kilka otworów, aby zaobserwować poziom wód gruntowych. Jeżeli odwodnienie terenu sprawi nam problem, można zdecydować się na placyk ogniskowy z paleniskiem bez wgłębnika.
Pawilony to rodzaj nowoczesnych altan z dużą ilością ciekawych nowoczesnych funkcji, coraz więcej inwestorów daje się namówić na tego typu miejsce do wypoczynku. Najważniejszą cechą pawilonu jest możliwość przedłużenia spędzania czasu w ogrodzie do późnej jesieni a w przypadku oszklenia i zastosowania promienników ciepła nawet do okresu zimowego. Ruchome lamele na pilota regulują ilość światła wewnątrz altany a dyskretne oświetlenie, daje przyjemną atmosferę po zmroku. Minusem pawilonów szczególnie tych ze szkła hartowanego jest niewątpliwie bardzo wysoka cena. Duża część inwestorów obciążonych sporymi wydatkami po budowie domu bardzo często chce się wycofać z koncepcji pawilonu, jednak dysponując projektem można podzielić jego budowę na etapy, nie rezygnując z możliwości, jakie daje nam to dodatkowe miejsce do spędzania czasu w szczególności, gdy temperatura nie sprzyja do odpoczywania na tarasie.

6. Oświetlenie ogrodu

Nowoczesne oświetlenie to jeden z ważniejszych elementów charakteryzujących ten ulubiony przez klientów styl ogrodu. W starszych ogrodach aspekt oświetlenia najczęściej pomijano, Było to spowodowane brakiem odpowiednich materiałów, jak również dodatkowymi kosztami związanymi z rozprowadzeniem potrzebnych kabli do zasilania. Obecnie mamy dostęp do bardzo dużej ilości różnych typów lamp tak, aby wyczarować wspaniały klimat w ogrodzie również po zmroku. Odpowiedni dobór rodzaju i koloru światła może sprawić, że nawet nocą ogród będzie się prezentować pięknie i stylowo.
Istotnym aspektem nowoczesnego oświetlenia jest efektywność energetyczna oraz bezpieczeństwo użytkownika, dlatego tez warto postawić na sprawdzonego fachowca z naszej firmy, który podczas montażu spełnia standardowe normy bezpieczeństwa oraz posiada odpowiednie certyfikaty. Projektując oświetlenie oraz jego montaż stawiamy na nowoczesne i inteligentne rozwiązania, wprowadzając sterowanie oświetlenia do naszego smartfona, umożliwiając jego nawigację niezależnie od naszej obecnej lokalizacji. Zgubione piloty, wracanie do domu, aby sprawdzić, czy aby wszystko zostało wyłączone, można już zaliczyć do wspomnień.
Oprócz funkcjonalności istotnym czynnikiem decydującym przy doborze lamp jest rodzaj światła. Do wyboru mamy reflektorki punktowe, kinkiety, lampy do gruntowe, lampy strojące. Wszystkie one mają, swój unikalny design, który dopasowujemy do gustu gospodarza domu, dodając mu indywidualności.

patenty-na-ogrod-nowoczesny-projekt-oswietlenia

Podsumowując nowoczesne oświetlenie to – funkconalność techniczana plus estetyka dopasowana do całego otoczenia.
Oto kilka sposobów, aby uczynić Twój ogród bardziej atrakcyjnym miejscem, dzięki nowoczesnemu designowi!