Strona główna » Realizacje prywatne » Projekt nowoczesnego ogrodu w Krakowie

Projekt nowoczesnego ogrodu w Krakowie

Część frontowa ogrodu została zagospodarowana przez inwestorów. Na rozległym terenie zostało wprowadzone boisko do kosza, magazynek na narzędzia oraz wiata śmietnikowa.
Przy tarasie wejściowym, z którego wychodzi okno sypialni, znajduje się aktualnie wydzielona przestrzeń z trawnikiem. W projekcie, w tym miejscu wprowadzono nawierzchnię z ozdobnego grysu granitowego, na którym zostaną posadzone grupy traw ozdobnych w kompozycji z dużymi głazami. Najważniejszym elementem tej części ogrodu będzie duże ozdobne drzewko bonsai podświetlone reflektorkiem. Dalszy opis koncepcji znajduje się pod zdjęciami.

Wchodząc na posesję przez osłoniętą nowoczesną furtkę, możemy kierować się bezpośrednio do drzwi wejściowych lub wejść na ścieżkę wykonaną z płyt betonowych, która wzdłuż muru prowadzi nas do ogrodu. Przy istniejącym murze wprowadzono ozdobne nasadzenia na żwirze granitowym, dodatkowo jednolitą połać muru podzielono przez wprowadzenie elementów drewnianych, które obecnie znajdują się na elewacji budynku. Materiał ten został po budowie domu, dlatego zostanie wykorzystany na murze oraz na pawilonie. Na rabacie wzdłuż ogrodzenia wprowadzono drzewka katalpy szczepionej na wysokości około 150 cm dodatkowo nasadzenia z traw ozdobnych. Drzewka proponujemy podświetlić reflektorkami od spodu co da ciekawy przyjemny klimat. Ścieżka z płyt betonowych prowadzi nas aż do głównego tarasu od strony ogrodu. Na tarasie zostały zaprojektowane dwa miejsca do wypoczynku pierwsze z eleganckim zestawem kanap oraz niewielki stół do spożywania posiłków na zewnątrz. Obok stolika znalazła miejsce konsola, która pełni funkcję pomocniczą w celu odkładania naczyń lub posiłków. Sercem tego założenia jest basen, wokół którego będą się skupiać najważniejsze chwile w ogrodzie. Basen usytuowany jest w centralnej części działki i otoczony dwoma rodzajami nawierzchni z dużych płyt gresowych i podestu z kompozytu. Wzdłuż linii ogrodzenia został zaprojektowany pawilon letni z siłownią oraz niewielką strefą relaksu. W części przeznaczonej na siłownię znajdują się trzy urządzenia: bieżnia, rowerek oraz ławeczka do podnoszenia ciężarów w tej części altany na ścianie znajduje się telewizor, który urozmaici długie treningi. Sprzęty do ćwiczeń można obrócić w kierunku do harmonijkowych okien i korzystać z pięknych widoków ogrodu. W projekcie pawilonu zostały wykorzystane okna harmonijkowe, których zadaniem jest wpuszczanie do wnętrza dużej ilości światła, jak również ułatwienie komunikacji. Okna można całkowicie odsunąć, co jest szczególnie przydatne podczas intensywnych treningów. Pomieszczenie zostało podzielone na dwie części ścianą z lameli, po drugiej stronie znajduje się ława oraz krzesełka barowe dla bardziej wygodnych są również fotele i stolik na poranną kawę. Przed pawilonem znajduje się rabata z wielopniowym drzewkiem na tle drewnianej elewacji, która jest powtórzeniem elementów na budynku i murze. Z siłowni prowadzi ścieżka z płyt betonowych umożliwiająca przejście do strefy basenowej przedzielona od niej rabatą z ozdobnych traw. W Koncepcji ogrodu na podeście przy basenie proponujemy ustawienie leżanki ogrodowej, w której będzie można odpocząć po męczącym dniu. Przy basenie znajduje się miejsce na nowoczesny prysznic zewnętrzny, dzięki któremu łatwiejsze będzie utrzymanie odpowiedniej czystości wody. Cała strefa basenowa oddzielona jest od pozostałej części ogrodu pasem traw. W drugiej części ogrodu jest rozległy trawnik, na którym zależało inwestorom, bowiem tutaj dzieci mogą się wyszaleć i pograć w piłkę.
Na samym końcu w projekcie ogrodu zaprojektowano podest z ażurowym trejażem, na które wprowadzono pnącza, aby uzyskać niewielką ilość cienia. W tym miejscu proponujemy ustawienie hamaka lub huśtawki ogrodowej.
Za podestem znajduje się kompozycja z brzozy ’Doorenboss’ w połączeniu z ostnicą. Jest to piękna trawa rabatowa, która idealnie pasuje do drzewek brzozy. Dodatkowo kompozycje można wzbogacić o pojedyncze byliny na przykład szałwii omszonej lub werbeny patagońskiej.