Strona główna » Realizacje prywatne » Projekt ogrodu z lasem w Rybniku

Projekt ogrodu z lasem w Rybniku

Duży ogród w Rybniku. Jest to ogród położony na obrzeżach lasu, niewymagający osłony od pobliskiego pięknego otoczenia. Ciekawy budynek posiadający w swojej bryle zróżnicowane kąty został wpasowany do istniejących różnic poziomów w terenie. W projekcie ogrodu poszczególne strefy zostały dostosowane do dwóch różnych linii budynku, co można zauważyć w rzucie poziomym projektu.

W rozległej części frontowej zostało zaproponowane dosadzenie roślin zimozielonych i iglastych oraz wprowadzenie nowych rabat wzdłuż linii ogrodzenia. Większość nowych rabat posiada betonowe nowoczesne obrzeże umożliwiające bezkolizyjną pracę kosiarce samojezdnej. W związku z lokalizacją działki w naturalnym terenie dobór gatunków będzie dopasowany charakterem do naturalnego rodzimego środowiska.
Na tle nowoczesnego muru oporowego przy schodach wejściowych proponujemy wykonanie rabaty z traw ozdobnych w kompozycji z dużymi głazami. W koncepcji w istniejącą skarpę zostały wprowadzone betonowe podświetlone stopnie, które mają podkreślić nowoczesny charakter złożenia oraz ułatwić pokonanie różnicy poziomów. Przy wejściu do budynku znajduje się wypłaszczony fragment ogrodu z murem oporowym w tym miejscu proponujemy reprezentacyjną żwirową rabatę z głazami.
Wzdłuż elewacji od drzwi wejściowych prowadzi ścieżka do tarasu, który został otoczony nasadzeniami oraz wielopniowym drzewkiem zasłaniającym taras przed osobami przychodzącymi do drzwi wejściowych. Na tarasie znalazły miejsce trzy strefy wypoczynku plus kosz na stojaku. Ciekawym elementem są fotele, do których inspiracją były japońskie wachlarze.
Przy tarasie znalazło się również miejsce na całoroczne jakuzzi osłonięte trzema rabatami. Z tarasu została przeprowadzona ścieżka z płyt betonowych, która prowadzi nas do pawilonu Tarasola otoczonego rabatami. W jednej z nich znajduje się metalowa ozdoba z nutką Japonii.
Ścieżka prowadzi nas również do strefy dla dwóch dziewczynek z pufami oraz wiszącymi koszami. Na podeście znajdują się poziome lamele, które ładnie prezentują się na tle lasu. Na ich tle umieszczono obraz z chrobotka oraz okrągłe wiszące donice z paprociami. W tej strefie dzieci będą chętnie wypoczywać po wszystkich obowiązkach szkolnych w towarzystwie buldożków francuskich.
W północnej części ogrodu wprowadzono mur oporowy, który umożliwi wprowadzenie nasadzeń na skarpach. W narożniku został zaprojektowany placyk ogniskowy z paleniskiem na drewno. Kawałek dalej na murze zaproponowano element wodny w postaci trzech wylewek wodnych. Przed murem zastosowano opaskę żwirową w celu rozjaśnienia zacienionych granic ogrodu.