Strona główna » Realizacje prywatne » Projekt ogrodu po sąsiedzku z Golcami

Projekt ogrodu po sąsiedzku z Golcami

Projekt ogrodu w Łodygowicach położony jest w górach Beskidu. W związku ze swoją lokalizacją na działce występują znaczne różnice poziomów sięgające kilku metrów. Dom na wzniesieniu oferuje piękne widoki na górzystą okolicę oraz góralski dom z ogrodem braci Golec. Dalszy opis projektu pod zdjęciami.

Pierwszy spadek terenu znajduje się w części frontowej ogrodu. Pomiędzy wejściem do budynku a poziomem drogi jest spadek terenu wynoszący około 1m. Do podparcia skarpy wykorzystano palisadę betonową w kolorze antracytu, której elementy zostały już wprowadzone przy budowie podjazdu. W związku z lokalizacją rozsuwanej bramy firmy Wiśniewski nie można było wprowadzić furtki vis a vis drzwi wejściowych. Furtka została przesunięta na środek skarpy. Na skarpie wprowadzone zostały gotowe stopnie firmy Libet. Stopnie będą ułożone liniowo i naprzemiennie tak, aby powstały niecki na płożące rośliny. Przy samej wejściu na posesję 3 partie stopni zostały ułożone na tym samym poziomie tak, aby z furtki nie wychodzić bezpośrednio na schody. W dolnej partii schodów w regularnym kształcie wyznaczonym przez stopień i palisadę proponujemy wsadzenie ogrodowego drzewka bonsaii w kompozycji z głazami. Przy przejściu od garażu z palisad powstała prostokątna donica z wielopniowym drzewkiem i kulistymi krzewami. Przy wejściu znajduje się duża donica z bambusami traktowanymi jak rośliny jednoroczne.
Pod oknem kuchennym ścieżka okala rabatę z trawami ozdobnymi. Od strony wschodniej działka graniczy z ogrodzeniem sąsiada i spada w kierunku południowym. Różnica poziomów przebiega w dwóch kierunkach i wynosi około 350 cm. W związku ze stromiznami ścieżka została przeprowadzona, przy elewacji natomiast na skarpach wprowadzono murki oporowe w formie donic o różnych wysokościach. Murki zostaną zbudowane z tzw. Lek o wysokości ok 1m. Na wysokości okna w salonie od strony wschodniej proponujemy w jednej z donic wprowadzić nowoczesny element wodny. Na płycie z czarnego marmuru można zamontować wylewkę wodną. Tafla wody wylewa się na ozdobne kamienie. Całość surowej kompozycji łagodzą trawy ozdobne w gatunku hakonechloe. Betonowa ścieżka prowadzi nas do nowoczesnych filarów, pomiędzy którymi wprowadzono donice. Od strony południowej w projekcie zaproponowano kilka poziomów wypoczynkowych i podestów widokowych. Pod zadaszeniem znajduje się taras ze stołem jadalnym. Na ścianie umieszczono element dekoracyjny w postaci czarnego panelu w formie liści. Głównymi kolorami zestawień dekoracyjnych jest czerń, szarość i biel. Inspiracją są elementy dekoracyjne firmy Lamania. Z tarasu jadalnego dwoma schodami przechodzimy na platformę widokową z ciekawym fotelem i małym stolikiem kawowym. Z części przylegającej bezpośrednio do budynku przechodzimy schodami umieszczonymi po obu jego stronach do tarasu ze zestawem wypoczynkowym. Na tym poziomie wydzielono jeszcze jeden taras z miejscem do wypoczynku w formie letniego łóżka. Kolejne schody prowadzą do ostatniej strefy relaksu. To taras z jacuzzi oraz leżakami. Ostatnie schody zostały zaprojektowane w jednej części w skarpie pokrytej trawnikiem. W narożniku działki część terenu zostanie wypłaszczona tak, aby móc ułożyć płyty Lungo, które stworzą nowoczesne miejsce na palenisko. Nasadzenia w granicach działki zostały tak zaprojektowane, aby zasłaniać nieciekawe widoki na skupiska domów a odsłaniać te części działki z widokiem na naturalny górzysty teren.