Strona główna » Realizacje prywatne » Projekt ogrodu pod lasem w Jaworznie

Projekt ogrodu pod lasem w Jaworznie

Prosta bryła budynku oraz ciekawa forma ogrodzenia w stylu skandynawskim z rozbielonego drewna, częściowo narzucają podobny styl projektowanego ogrodu.

Nie zbyt wysokie ogrodzenie wymusiło dodatkowe osłonięcie ogrodu od drogi, poprzez zastosowanie ekranów z grabu pospolitego. Z podjazdu, wzdłuż kolorowej rabaty prowadzi nieformalna ścieżka z połączonych płyt gresowych. Płyty w części frontowej ułożone są na grysie bazaltowym. Wzdłuż płyt znajduje się 50 cm opaska oddzielająca ścieżkę od ekranów i pastelowych bylin. Następnie płyty przechodzą na trawnik i prowadzą nas przy kompozycji z hortensjami, zlokalizowanej przy południowej części budynku. Wzdłuż budynku zaprojektowano rabatę z traw rabatowych oraz pas żwirowy z trzema donicami. W donicach można zastosować formy kolumnowe drzewek lub krzewy klonów japońskich. Donice będą ciekawym urozmaiceniem rabat i nowoczesnych nasadzeń oraz wprowadzą do ogrodu rytm i jeden z najmodniejszych trendów projektowych z  2023 roku. Dalszy opis koncepcji znajduje się pod wizualizacjami.

Na wysokości donic płyty wchodzą w nawierzchnię żwirową i przechodzą przez rabatę z lawendą i szałwią. Rabata dochodzi do istniejącego żywopłotu i ma za zadanie urozmaicenie jednolitego ciągu krzewów iglastych posadzonych wzdłuż ogrodzenia. Rabata pełni również funkcję izolującą główną przestrzeń ogrodu od drogi. Ścieżka doprowadza nas do dużego tarasu, wydziela ocienioną rabatę przy tarasie i prowadzi nas do placyku wypoczynkowego. Placyk został oddzielony od lasu panelem drewnianym. Z tego samego materiału jest wykonane ogrodzenie frontowe. Na panelach umieszczono kinkiety, które dadzą ciekawy efekt nocą. Panele mają na celu osłonięcie miejsca wypoczynku od działki sąsiada i zimnych wiatrów. Placyk został dodatkowo otulony pasem traw rabatowych z ciekawą kamienną rzeźbą. Rzeźba z okrągłym otworem tworzy ramę na kwiaty z przeciwległej rabaty.
Z osłoniętego placyku można przejść na drewniany podest, w którym znajduje się jedno z drzew iglastych pobliskiego lasu. Placyk ten również został osłonięty trawami rabatowymi.