Strona główna » Realizacje prywatne » Projekt nowoczesnego ogrodu w Bielsku Białej

Projekt nowoczesnego ogrodu w Bielsku Białej

Prjekt zagodpodarowania terenu na rozegłej działce z naturalnym krajobrazem Beskidu Śląskiego.

Jest to wyjątkowy projekt usytuowany na rozległym terenie z prywatnym horyzontem. Inwestor umieścił swój parterowy dom w najwyższym miejscu wzniesienia, w związku z tym z całego terenu ogrodu rozciągają się piękne widoki na rozległy pagórkowaty teren Beskidu Śląskiego. W związku z nierównomiernym ukształtowaniem terenu, ogród wprowadzono na kilku poziomach tak, aby w najbliższym otoczeniu budynku powstały wypłaszczone trawniki ułatwiające korzystanie z ogrodu. Poprzez zaprojektowane murki oporowe, ogród został wpasowany w istniejący pagórek.

Murki stanowią również granicę zagospodarowanej przestrzeni wokół domu, za jego granicami znajduje się naturalny pagórkowaty teren z kwitnącymi łąkami. Głównym celem projektanta było zachowanie widoku na otaczający krajobraz, dlatego nasadzenia uwzględniają osie widokowe tak, aby przypadkowo nie zasłonić ich z poszczególnych miejsc wypoczynku w domu i ogrodzie. Głównym miejscem relaksu dla właścicieli jest osłonięty taras, na którym zaprojektowano duży stół jadalny osłonięty panelem ze szkła hartowanego. Panel ma za zadanie ochronę tarasu przed silnym wiatrem. Bezpośrednio przy głównym wejściu do salonu usytuowano przyjemny kącik na poranną kawę. W koncepcji wprowadzono turkusowe dodatki w ulubionym kolorze Pani domu. Na tarasie jest to przyjemny kocyk oraz zestaw niebiesko kwitnących roślin. Na tarasie warto również zwrócić uwagę na precyzyjnie dobrane oświetlenie, które tworzy przyjemny klimat po zapadnięciu zmroku. Z drugiego wyjścia na tarasie zaproponowano ścieżkę z dużych betonowych płyt, która prowadzi do niższego poziomu ogrodu z nowoczesnym pawilonem. W pawilonie typu Tarasola znajduje się przyjemne oświetlenie, promiennik ciepła włączany podczas chłodniejszych wieczorów oraz wygodny zestaw wypoczynkowy z turkusowymi poduszkami. Na uwagę zasługuje również ciekawy stół z naturalnego drewna z błękitną falą żywicy w centralnej części blatu. Aby podkreślić nowoczesny styl pawilonu w jego obszarze ustawiono nowoczesną ażurową rzeźbę. Z altany możemy przejść ścieżka na podłożu żwirowym do placyku ogniskowego. Placyk został zaprojektowany z płyt betonowych w kolorze antracytowym.
Na najwyższym poziomie ogrodu znajduje się plac zabaw z drewnianym podestem do wypoczynku i doglądania bawiących się dzieci. Zarówno schody, jak i murki zaprojektowano z naturalnych materiałów wpisujących się w otaczający krajobraz. W murkach znajdują się kinkiety, które podkreślają tarasowy charakter ogrodu po zmroku. Proponowana zieleń w wielu przypadkach pochodzi od rodzimych gatunków występujących naturalnie na obrzeżach posesji.