Strona główna » Realizacje prywatne » Projekt mini ogrodu w Katowicach

Projekt mini ogrodu w Katowicach

Projekt zagospodarowania niewielkiego terenu przy mieszkaniu w apartamentowcu, zlokalizowany w Katowicach.

W związku z połączeniem dwóch mieszkań taras podzielony jest na dwie części. Zastany podział wprowadził samoistnie do koncepcji dwie strefy relaksu, które posiadają spójność stylistyczną. Przemyślana ingerencja obu mieszkań stworzyła przestronne wnętrza i tym samym powiększoną część zewnętrzną. Pokój dzienny oraz kuchnia funkcjonalnie tworzyły odrębne strefy, jednak projektant wnętrz zdecydował się na ich połączenie. W związku z tym otrzymano przestronne wnętrze z dużym zestawem połączonych okien na pierwszą część mini ogrodu. Połączenie obu pomieszczeń sprawiło, iż kuchnia stała się miejscem reprezentacyjnym w takim samym stopniu jak salon, dlatego projektując część zewnętrzną, zachowano ten sam nowoczesny, elegancki styl.

 

Projekt mini ogrodu w Katowicach

Projekt zagospodarowania niewielkiego terenu przy mieszkaniu w apartamentowcu zlokalizowany jest w Katowicach. W związku z połączeniem dwóch mieszkań taras podzielony jest na dwie części. Zastany podział wprowadził samoistnie do koncepcji dwie strefy relaksu, które posiadają spójność stylistyczną. Przemyślana ingerencja obu mieszkań stworzyła przestronne wnętrza i tym samym powiększoną część zewnętrzną. Pokój dzienny oraz kuchnia funkcjonalnie tworzyły odrębne strefy, jednak projektant wnętrz zdecydował się na ich połączenie. W związku z tym otrzymano przestronne wnętrze z dużym zestawem połączonych okien na pierwszą część mini ogrodu. Połączenie obu pomieszczeń sprawiło, iż kuchnia stała się miejscem reprezentacyjnym w takim samym stopniu jak salon, dlatego projektując część zewnętrzną, zachowano ten sam nowoczesny, elegancki styl.

Pokój dzienny, kuchnia oraz taras funkcjonalnie stanowią jednakową nowoczesną stylistykę, która wprowadza harmonię w obrębie całego założenia.
W projekcie wnętrza w części kuchennej architekt wnętrz zaproponował gres w jasnoszarym kolorze w związku z tym, ten sam materiał został wykorzystany w postaci płyt 60/60cm na tarasie. Natomiast w pokoju dziennym jasne deski ułożone w bardzo modną jodełkę francuską, pod którą dobrano kolor kompozytu w obrębie części zadaszonej na tarasie. Pomimo niewielkich rozbieżności w kolorystyce materiałów
zadbano o to, aby całość projektu ogrodu i wnętrza była w tej samej tonacji.

Przy podświetlonych murkach na tarasie umieszczono trzy betonowe donice. Do surowego betonu architektonicznego donic dobrano rośliny o intensywnej zieleni i miękkiej ciekawej formie jak sadzonki rozplenicy japońskiej. Proporcje donicy utrzymuje niewielkich rozmiarów drzewko- amelanchier.

Zgodnie z sugestiami inwestora na tarasie zaprojektowano okrągły stół z krzesłami będący przedłużeniem części jadalnej. Takie ulokowanie stołu w strefie zewnętrznej działa integrująco. Skupiając domowników i gości w pobliżu miejsca, w którym przygotowywane są napoje i posiłki.

W związku z niewielką przestrzenią na zewnątrz mieszkania architekt krajobrazu zaproponował użycie pionowej przesłony w postaci metalowych lameli imitujących drewno. Lamele zastępują pierwsza najwyższą grupę roślin w całej kompozycji. Takie stopniowanie elementów pionowych powoduje powiększenie optyczne przestrzeni.

Miejscem oddzielającym strefy na tarasie jest przejście na wysokości drugiej donicy wykonane z trzech płyt ułożonych na grysie bazaltowym. W miejscu łączącym dwie części tarasu została zlokalizowana nowoczesna fontanna ze stali corten. Materiał, z której powstała fontanna charakteryzuje się rdzawym nalotem na powierzchni, co daje lekko ciepły, industrialny charakter.

Głównym elementem drugiej strefy tarasu jest nowoczesna sofa w kolorze grafitowym znajdująca się przy wyjściu z sypialni. Przed sofą znajduje się lekki niewielki stolik kawowy oraz dwa nowoczesne fotele. Przy wyborze tychże mebli ogrodowych architekt sugerował się ich przeziernością tak, aby forma foteli nie zasłaniała widoku na rośliny.
Kolejnymi elementami małej architektury w tej części ogrodu jest czarny metalowy panel naścienny z motywem liści nawiązujący w swej surowej stylistyce do nowoczesnych foteli.
Natomiast betonowe figury moai to kolejny modny trend w urządzaniu tarasu.
Rzeźby te mają znaczenie magiczne i niezwykłą moc ochrony przed złymi mocami. Ich postacie przenoszą myślami na wyspy Wielkanocne oraz nadają tej strefie wakacyjnego klimatu.