Strona główna » Realizacje prywatne » Ogród z jacuzzi w centrum Poznania

Ogród z jacuzzi w centrum Poznania

Ogród z jacuzzi w Poznaniu.

Nowoczesny budynek usytuowano na działce o nietypowym kształcie, trudnym do zagospodarowania. Projekt ogrodu obejmuje teren w samym centrum Poznania, który ma być zieloną wyspą i centrum wypoczynku dla właścicieli. W części frontowej zaproponowano ścieżkę do drzwi wejściowych z dużych płyt betonowych rozdzielonych wąskimi pasami przeznaczonymi na nasadzenia karmika ościstego, który ma imitować leśne mchy. Zieleń karmika idealnie współgra z antracytowym kolorem płyt. Zielone pasy przechodzą przez rabatę oraz kamienny podjazd. Z podjazdu można przejść do osłoniętej wiaty śmietnikowej oraz zadaszonego miejsca na rowery. C.d znajduje się pod zjeciami.

W głównej części ogrodu zaproponowano kilka miejsc dedykowanych poszczególnemu typowi wypoczynku. W lewym górnym narożniku projektu zaproponowano osłonięty podest z jakuzzi. Miejsce to przeanalizowano pod kątem ustronności i widoczności z pobliskich budynków. Kameralny placyk dodatkowo osłonięto drzewami na stelażach.
Kolejna strefa wypoczynku oddzielona jest od jakuzzi gotowym zielonym panelem w formie żywopłotu. W tym miejscu deski podestu są ułożone pod kątem 90 stopni do podestu z jakuzzi, aby dodatkowo podkreślić odmienne strefy. Na tym placyku znajduje się wygodny zestaw wypoczynkowy oraz stół do serwowania porannej kawy. W tym miejscu znajdują się również dwie nowoczesne donice z siedziskami.
Kolejny taras w koncepcji to taras z szarych płyt gresowych. Płyty te są zdecydowanie łatwiejszym materiałem w utrzymaniu czystości, dlatego w tym miejscu usytuowano stół jadalny.
Z dużego okna panoramicznego zaprojektowano widok na ściankę wodną, rozdzieloną pasami roślin w formie ogrodu wertykalnego. Z tego tarasu przechodzimy ścieżką z płyt przez żwirową rabatę z roślinami na następny taras w kształcie litery L. W tym miejscu znajduje się kolejne duże okno tym razem z widokiem stare rozłożyste drzewo katalpy. Na główną część ogrodu prowadzą dwa stopnie. W projekcie ogrodu można znaleźć dwie proste linie z istniejącym drzewem. W tym pasie zaproponowano wąską rabatę z trawami rabatowymi. Przy ścianie budynku podobnie jak w części zachodniej zaprojektowano rabatę z płytami umożliwiającymi przejście pomiędzy roślinami do kolejnego tarasu. W tej ostatniej strefie wypoczynku zaproponowano narożny zestaw wypoczynkowy, odporny na warunki zewnętrzne. Wszystkie przestrzenie utwardzone za pomocą desek tarasowych i płyt umożliwiają wprowadzanie rozmaitych elementów małej architektury, które pozwalają na zróżnicowany wypoczynek po ciężkim dniu pracy w korporacji w Poznaniu.
Od strony północnej wzdłuż ściany garażu w projekcie ogrodu narysowano ścieżkę z płyt na powierzchni żwirowej. W związku z dużym zacienieniem zaproponowano rośliny cieniolubne takie jak różne gatunki paproci. Wszystkie rozwiązania projektowe zostały zaakceptowane przez inwestora i wdrożone do realizacji.