Strona główna » Aktualności » Porady ogrodnicze » Kilka ważnych trendów, które będą kształtować sposób projektowania ogrodów w 2024 roku

Kilka ważnych trendów, które będą kształtować sposób projektowania ogrodów w 2024 roku

Trendy w ogrodach zmieniają się każdego roku, uwzględniając nowe inspiracje i czerpiąc je z wciąż nowych źródeł. Również w tym sezonie będzie obowiązywać kilka ważnych trendów, które ukształtują sposób projektowania ogrodów w 2024 roku.

Nowe trendy w ogrodzie będą oscylować przede wszystkim wokół zrównoważonego, odpowiedzialnego podejścia do kwestii środowiska naturalnego, ale również innowacyjnych sposobów wizualizacji projektów oraz ich pełnej personalizacji. Także w naszej osobistej praktyce powiło się kilka wątków, którymi szczególnie chętnie wspieramy się w tworzeniu projektów ze względu na ich oryginalność, klasę i elegancję.

Co będzie najważniejsze w nowych trendach w ogrodzie w sezonie 2024?

W kształtowaniu nowych trendów w ogrodach w 2024 największą rolę odegra podejście do kwestii środowiska naturalnego. Kluczowe będzie uznanie znaczenia odpowiedzialnego i zrównoważonego projektowania ogrodów – 2024 rok będzie w tym względzie niezwykle istotny, dający oparcie i punkt wyjścia dla koncepcji tworzonych w przyszłych, nadchodzących latach. Zmiana podejścia będzie widoczna szczególnie w rodzaju materiałów oraz roślin wybieranych do tworzenia nowoczesnych koncepcji, a także samych technik. Największym uznaniem będą cieszyć się propozycje tworzone w harmonii z przyrodą, stanowiące niejako ich element, wtapiające się w nią, a nie stanowiące osobny, sztuczny twór.

projekt-ogrodu-z-lasem-w-Rybniku-palenisko-ogrodowe-13

Równie ważny będzie innowacyjny sposób tworzenia projektów ogrodów – w 2024 roku wizualizacje staną się maksymalnie realistyczne dzięki coraz lepszemu oprogramowaniu komputerowemu. Szczegółowe, dokładne odtworzenie detali pozwoli naszym Klientom na przyjrzenie się z bliska wszystkim interesującym elementom oraz jeszcze lepszą personalizację.

Ta ostatnia także będzie odgrywać ogromną rolę w trendach w ogrodach. Ogrody, jako naturalna ostoja dla mieszkańców, ma z założenia być idealnie dopasowana do gustów, potrzeb i oczekiwań użytkowników. Jako projektanci i profesjonalni twórcy pomysłów na ogród będziemy kłaść na ten aspekt szczególnie mocny nacisk, wybierając inspiracje najbardziej pasujące do konkretnych zleceń.

Jakie materiały będą wykorzystywane w projektowaniu ogrodów w 2024 roku?

Nowe trendy w ogrodach będą bazować na innych niż dotychczasowe materiałach, roślinach czy technikach tworzenia i komponowania. W miejsce roślin trudnych w uprawie i wymagających dużej ilości wody będą wykorzystywane rośliny endemiczne, lepiej dostosowane do panujących w danym miejscu warunków klimatycznych. Będą to stosowane coraz częściej rośliny odporniejsze na wahania temperatur i niepotrzebujące dużej ilości wody. W ogrodzie przyjaznym dla środowiska znajdą się też materiały pochodzenia naturalnego, dzięki którym spełnione będą przesłanki o tworzeniu ogrodów w pełni ekologicznych.

projekt-ogrodu-w-okolicach-Poznania-sauna-zewnetrzna-12

Co zmienią nowe trendy w ogrodach w 2024 roku?

Poza zmianami związanymi z materiałami i technikami tworzenia pomysłów na ogrody, zmieni się sam etap projektowania. Nasza pracownia, dzięki zaawansowanym technologicznie programom, może tworzyć bardzo realistyczne, trójwymiarowe makiety. To zaś znacznie lepiej pozwala ująć całe zagadnienie i dać pogląd na istotne detale. Dzięki temu możemy naszym Klientom przedstawić maksymalnie dużo ujęć z różnych perspektyw.

Jakie są nasze nurty inspiracji w tworzeniu pomysłów na ogród?

Każde biuro projektowe ma swoje własne źródła inspiracji, którymi posługuje się w tworzeniu projektów. Nie inaczej jest w naszym przypadku. W nowych trendach w ogrodzie najchętniej czerpiemy inspiracje z kilku miejsc.

  • Założonego w 1963 roku klubu Annabel’s, zlokalizowanego w Mayfair w Londynie – od półwiecza cieszy się on światową reputacją miejsca wyjątkowo eleganckiego i ekskluzywnego. Właścicielem jest Richard Caring, dzięki któremu powstała rada kulturalna, składająca się z elity świata mody, muzyki i innych dziedzin kultury,
  • Pracowni projektanta mody Roberto Cavalliego, słynącej z luksusowych oraz bardzo odważnych, awangardowych pomysłów – w naszej pracowni przekuwamy jego pomysły związane ze światem mody na idee nadające się do zastosowania w nowych trendach w ogrodzie.
  • Warszawskiej marki Hermes, która prowadzi luksusowe butiki – ich witryny sklepowe uważane są za najpiękniejsze na świecie. Zasługą tego jest artystka polskiego pochodzenia, Malwina Rytych, finalistka konkursu Frame Awards / Well.pl.

Podsumowanie: co zmieni się w trendach w ogrodach w 2024 roku?

Podsumowując nowe trendy w ogrodzie w 2024, na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim zmiana koncepcji samego procesu tworzenia. W miejsce trudnych w uprawie, wymagających roślin, pojawią się gatunki endemiczne, odporne na wahania temperatur oraz niewymagające troskliwej opieki czy solidnego nawadniania. To znakomita opcja dla coraz trudniejszych, dynamicznie zmieniających się warunków klimatycznych, charakteryzujących się bardzo suchymi, ciepłymi sezonami letnimi. Nowe trendy w ogrodzie opierać się też będą na użyciu naturalnych, harmonizujących z przyrodą elementów dekoracyjnych oraz przyjaznych środowisku technik. Dzięki temu ogród stanie się harmonijnym elementem, pasującym do otoczenia, w którym żyje człowiek.

W samym projektowaniu ogrodów w 2024 roku znaczenie będzie mieć też technologia. Dzięki programom graficznym możliwe będzie tworzenie bardzo zaawansowanych, trójwymiarowych wizualizacji, obserwowanych z różnych ujęć. Pozwoli to na jeszcze większą indywidualizację i personalizację projektów. Tym samym nowoczesny ogród stanie się idealnie dopasowanym jednocześnie do realiów, potrzeb środowiska naturalnego, ale i samych użytkowników.