Strona główna » Realizacje prywatne » Projekt ogrodu z basenem w Tychach

Projekt ogrodu z basenem w Tychach

Przedstawiamy projekt ogrodu z całorocznym basenem w strefie tarasów oraz pawilonem typu Tarasola.

W koncepcji ogrodu część frontowa działki z rozległym podjazdem została zasłonięta zróżnicowanymi nasadzeniami, które mają za zadanie zasłonięcie głównej części ogrodu. Od drzwi wejściowych wzdłuż ściany budynku do tarasu prowadzi istniejąca ścieżka, przy której na wysokości okna kuchennego zaprojektowano nowoczesną rabatę z trawami ozdobnymi oraz wielopniowym miniaturowym drzewkiem świdośliwy lub derenia. Główną atrakcją ogrodu jest obszerny kompozytowy taras z całorocznym basenem. Taras częściowo obejmuje basen, tworząc miejsce na dwa składane leżaki, stolik śniadaniowy oraz miejsce relaksu z całorocznym zestawem wypoczynkowym pod zadaszeniem Tarasoli. C.d. pod zdjęciami.

Docelowo Tarasola ma posiadać boczne oszklenie, co przedłuży możliwość korzystania z tej strefy wypoczynku również w okresie niesprzyjającej pogody. Na tarasie znalazły również miejsce 3 dizajnerskie donice z pachnącymi lawendami. Z tarasu możemy przejść na ścieżkę wykonaną z bazaltowego grysu oraz płyt lungo zestawionych po 4 sztuki razem. Płyty ułożone w ten sposób obok siebie tworzą jedną płytę wielkoformatową, jednak zdecydowanie łatwiejszą w ułożeniu. Ścieżka prowadzi nas wokół Tarasoli, przed którą znalazły się zróżnicowane nasadzenia składające się z ozdobnych traw rabatowych, szałwii, lawendy. Wzdłuż najdłuższego boku Tarasoli, przy ścieżce zaprojektowano kilka ozdobnych trejaży z klematisami. Ozdobna ścieżka umożliwia przejście pomiędzy kwitnącymi rabatami i powrót na taras lub przejście do placyku z ozdobnym siedziskiem do czytania książek. Przy siedzisku znajduje się żwirowa rabata z karłową odmianą magnolii oraz gazowe palenisko w formie okrągłej donicy.
W lewym narożniku działki inwestorzy postanowili zachować istniejącą furtkę umożliwiającą wyjście do pobliskiej siłowni zewnętrznej.
Przy tarasie z basenem zaproponowano dwie jednogatunkowe rabaty z miskantów w celu dodatkowej osłony basenu od pobliskich działek. Podwójna osłona rabat ma gwarantować pełną intymność strefy basenowej. Aby umożliwić obejście całego basenu, jego część jest wykończona kamienną opaską oraz pasem trawnika. Wzdłuż wschodniej linii ogrodzenia w projekcie ogrodu pojawia się podest z donicą na wielopniowe drzewko podświetlone od spodu reflektorkiem. Na podeście zaproponowano ustawienie hamaka oraz powtórzenie pojedynczych belek trejażu. Przechodząc ścieżką wzdłuż wschodniej elewacji, dochodzimy do zasłoniętej i wydzielonej strefy, w której znajduje się obniżony ogród warzywny. Teren w tym miejscu jest najniżej położony i można go podkreślić przez zastosowanie wąskiego antracytowego krawężnika. W wydzielonej strefie ogrodu głównym elementem jest szklarnia oraz podwyższone donice na warzywa. Przy szklarni został zaprojektowany domek na narzędzia. Cała przestrzeń ogrodu jest pokryta żwirem oraz częściowo ścieżką z płyt lungo. Projekt w całości przypadł do gustu klientom i w najbliższym czasie będzie realizowany.